Oční ordinace

Oční ordinace jsou povinny dodržovat přísná hygienická pravidla. Vedle dekontaminace nástrojů a dezinfekce povrchů je naprosto nezbytné používat jednorázové vyšetřovací a chirurgické rukavice. Tyto rukavice musí vyhovovat normě EN 455 pro zdravotnické rukavice, ale také naplňovat individuální potřeby uživatele – být komfortní, dobře sedět a být jemné pro kůži. Vzhledem k tomu, že rukavice vyrobené z přírodního kaučukového latexu mohou vyvolat alergii I. typu, navíc posílenou vlivem pudru uvnitř rukavic, doporučuje se použít jako jejich alternativu nepudrované nitrilové rukavice.

Oční lékařství je obor vyžadující mimořádnou preciznost při práci, proto musí rukavice používané v očních ordinacích zajišťovat maximální dotykovou citlivost, být pružné a umět se přizpůsobit tvaru ruky. V oftalmologii se často používají tenčí rukavice, než je standard, protože umožňují maximální manuální zručnost. Kvůli používání mnoha nástrojů je důležitá také jejich pevnost a odolnost proti mechanickému poškození. Nelze zapomínat ani na ochranu před patogeny – jak oko pacienta, tak i práce zdravotnického personálu mohou totiž být potenciálním zdrojem bakterií a virů. Z toho důvodu musí materiál, z něhož jsou rukavice vyrobeny, splňovat nejpřísnější normy z hlediska své bariérové schopnosti a vykazovat co nejnižší ukazatel AQL, který stanoví počet mikro děr v materiálu. Je také dobré volit materiály s antibakteriálními vlastnostmi.

V případě oftalmologických výkonů hraje velkou roli barva rukavic – tmavé odstíny neodrážejí světlo chirurgických lamp, a to výrazně zvyšuje pracovní komfort specialistů při provádění dlouhodobých a vysoce precizních výkonů. Anatomický tvar rukavic přizpůsobený levé a pravé ruce pak snižuje únavu paží uživatele, a to i v případě složitých operací.

IDEÁLNÍ RUKAVICE PRO PRÁCI V OČNÍCH ORDINACÍCH BY MĚLY MÍT SEDM ZÁKLADNÍCH VLASTNOSTÍ:
  • antibakteriální účinky,
  • nejvyšší dotykovou citlivost,
  • materiál a parametry vyhovující požadavkům norem a nařízení EU,
  • odolnost proti nepatrnému mechanickému poškození,
  • vysoký pracovní komfort, který také zajistí bezpečnost uživatele i pacienta,
  • vysokou pružnost a schopnost přizpůsobit se ruce,
  • v případě dlouhotrvajících výkonů barvu neodrážející světlo lamp.
Popis obrázku