Nemocniční lékárna

Nemocniční lékárny se specializují na přípravu léků na předpis, mj. antibiotik v denních dávkách, roztoků pro hemodialýzu a peritoneální dialýzu, přípravků pro parenterální a enterální výživu a infuzních přípravků.

Příprava těchto léků vyžaduje kontakt s chemikáliemi, cytostatiky a jinými poloprodukty, které mohou mít nepříznivý vliv na zdraví personálu. Přímý kontakt s těmito látkami vyžaduje použití osobních ochranných prostředků, které mají příslušné certifikáty. Při výběru jednorázových rukavic je třeba zkontrolovat, zda jsou v souladu s normou ASTM D6978, která stanoví odolnost materiálu proti pronikání chemikálií.

Každodenní práce v nemocniční lékárně vyžaduje přesnost a hygienické podmínky, aby připravované léky nebyly znečištěné. Přítomnost bakterií či virů by mohla ovlivnit jejich účinky a ve výsledku pak účinnost léčby pacienta. Vzhledem k vysokým hygienickým standardům v nemocničních lékárnách je třeba používat jednorázové rukavice, a to také rukavice sterilní. Důležitá je i správná ochrana personálu před náhodným kontaktem se škodlivými látkami. V takových situacích jsou ideálním řešením rukavice s delšími manžetami, které zajistí ochranu rukou, zápěstí a předloktí.

Aby se zabránilo náhodnému stříkání nebo klouzání předmětů v ruce, je třeba používat dobře sedící rukavice. Pocit komfortu a preciznosti pohybů je důležitý zejména při odměřování poloproduktů. Doporučuje se zvolit správnou velikost, ale také materiál, který zajistí pevný úchop a umožní zachovat pokožku ruky v dobré kondici.

Osoby, které trvale pracují v rukavicích, velice často dostanou alergii na přírodní surovinu, jakou je latex. Přecitlivělost může vyvolat diskomfort a ztěžovat práci. Dokonalou alternativu pro osoby se zvýšenou citlivostí na latex z přírodního kaučuku představují rukavice vyrobené ze syntetických materiálů, jako je nitril či neopren.

IDEÁLNÍ RUKAVICE URČENÉ PRO PRÁCI V NEMOCNIČNÍCH LÉKÁRNÁCH BY MĚLY MÍT SEDM ZÁKLADNÍCH VLASTNOSTÍ:
  • prodlouženou manžetu,
  • odolnost proti chemikáliím,
  • materiál a parametry vyhovující požadavkům norem a nařízení EU,
  • odolnost proti mechanickému poškození,
  • sterilitu,
  • materiál nevyvolávající kožní alergii,
  • anatomický tvar.

 

Zdroj: Mercator Medical

Popis obrázku